Almanya’nın güneyi sele teslim

Almanya’nın güneyinde etkili olan sağanak yağışlar pek çok bölgenin sular altında kalmasına neden oldu. Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinin bazı bölgelerinde itfaiye ekipleri ve diğer acil yardım ekipleri taşan nehir ve dereler nedeniyle kesintisiz mesai yaptı. Yalnızca Teknik Yardım Ajansı’nın (THW) bin 800 personelini afet bölgelerinde görevlendirdiği belirtildi. Bavyera’da Cumartesi akşamı geç saatlere kadar 10 belediyenin, Tuna Nehri ve bazı kollarındaki su seviyesinin tehlikeli seviyelere ulaşması nedeniyle afet durumuna geçerek alarm halinde kaldığı belirtildi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, aralıksız devam eden yağışların Bavyera’da yalnızca yüz yılda bir ulaşılan su seviyelerinin görülmesine yol açtığı kaydedildi.

İTFAİYE GÖREVLİSİ HAYATINI KAYBETTİ

Bavyera’daki Pfaffenhofen an der Ilm’in kuzey kesiminde yerel yetkililer aşırı sel baskınlarından endişeli. Paar’daki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle 140 kişinin bölgedeki iki huzurevinden tahliye edildiği, nehir kıyısına yakın bölgelerde de en az 100 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

Bölgede aşırı yağışlar can kaybına da yol açtı. Selden kurtarılan bir aileye yardım eden bir itfaiye görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi. 42 yaşındaki itfaiye görevlisinin üç meslektaşıyla birlikte çıktığı görev esnasında bulundukları botun alabora olması sonucu hayatını kaybettiği ve sabah saatlerinde cesedine ulaşıldığı kaydedildi.

HIZLI TREN RAYDAN ÇIKTI

Cumartesi akşamı geç saatlerde Münih’ten Köln’e giden bir hızlı trenin iki vagonunun Baden-Württemberg eyaletindeki Schwäbisch Gmünd yakınlarında meydana gelen toprak kaymasının ardından raydan çıktığı bildirildi. Kazadan yara almadan kurtulan 185 yolcunun tahliye edildiği belirtildi.

PAZAR GÜNÜ İÇİN UYARI

Alman Meteoroloji Servisi (DWD), Pazar günü için Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinin büyük bölümünde şiddetli yağmurla birlikte gökgürültülü fırtına riski uyarısı yaptı. Kötü hava koşullarının öğlen saatlerinden Pazarı Pazartesiye bağlayan geceye kadar etkili olması bekleniyor. DWD’den yapılan açıklamada, yoğun yağışların doymuş toprağı vurması halinde yine sele yol açabileceği belirtilerek, bodrum ve sokakların sular altında kalabileceği uyarısı yapıldı. Yıldırım düşmesinden kaynaklanan zararın da görülebileceği belirtildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir