Ödeme almak için süre 5 ay kısaldı. Çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor

Kısa çalışma ödeneğinde düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenleme, salı günkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu, kısa çalışma ile ilgili bu sene içerisinde yapılan ikinci düzenleme. 2024’ün Şubat ayında da İşsizlik Kanunu’nda gerçekleştirilen düzenleme ile kısa çalışma ödeneğinin şartlarında değişikliğe gidilmişti.

Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan, konuyla ilgili detaylar hakkında bilgi verdi.

Noyan, kısa çalışma ödeneği başladığından beri geçen 19 yılda toplam 4.3 milyondan fazla kişiye 38.1 milyar TL kısa çalışma ödemesi yapıldığını ifade etti.

KRİZDE YÖNETİM KURULU KARARI GEREKİYOR

Yeni düzenleme ile kısa çalışma ödeneğinde nelerin değiştiğini aktaran Noyan, işverenlerin genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz, genel salgın, doğal afetler, seferberlik durumlarında kısa çalışma ödeneği için başvurabileceğini söyledi.

Noyan, kısa çalışma döneminin kısa çalışma başlama tarihi dahil 3 ayı geçemeyeceğini de söyledi.

Noyan, işverenin kısa çalışmadan yararlanabilmesi için iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az 3’te bir oranında azaltılması ya da iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması gerektiğini söyledi.

Genel ekonomik krizin, sektörel ve bölgesel kriz durumlarında kısa çalışma ödeneğine başvurulması için yönetim kurulu kararı gerektiğini söyleyen Noyan, yönetim kurulu kararı olmaması halinde işverenin yapacağı başvurunun reddedileceğini, doğal afetlerde ise yönetim kurulu kararının gerekmeyeceğini söyledi.

120 GÜN PRİM ÖDEME ŞARTI

Noyan, doğal afet yaşanması halinde işyerinin, afetten doğrudan etkilenmeyip nakit darlığı, ödeme güçlüğü veya pazar daralması gibi sebeplerden dolaylı etkilenmesi halinde kısa çalışma ödeneğine başvuramayacağını söyledi.

Noyan, işverenin kısa çalışma ödeneğine başvurup, başvurunun kabul görmesi halinde çalışanların kısa çalışma ödeneği alabilmesi için kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün sigortalı çalışması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerektiğini aktardı.

ASGARİ ÜCRETLİYE GÜNLÜK 334 LİRA

Kısa çalışma ödeneği altında çalışan kişilere ödenecek tutar günlük ortalama brüt ücretin yüzde 60’ı kadar olacağını aktaran Noyan, bugün asgari ücretli bir çalışan için bu tutarın günlük 400 lira olduğunu, tabi bu hesabın, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak yapıldığını söyledi. Buna göre, asgari ücretli bir çalışan için ödenecek kısa çalışma ödeneği ücreti günlük 334 lira oluyor.

Noyan, kısa çalışma ödeneğinin süresinin 3 ayı geçmemek üzere kısa çalışma süresi kadar olacağını ve kısa çalışma ödeneğinin işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde, çalışılmayan süreler için aylık olarak hesaplanacağını ifade etti.

“5 AY DAHA AZ ÇALIŞAN BİRİ DE ÖDEME ALABİLECEK”

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için gereken prim gün sayısının 600 günden, 450 güne düşürüldüğünü aktaran Noyan, yani 5 ay daha az çalışan birinin de ödeme alabileceğini, kısa çalışma ödeneğinin daha önce de hayatımızda olduğunu, fakat, pandemide herkes tarafından öğrenildiğini söyledi.

Ülkemizde nisan ayında işsizlik rakamları yüzde 8.5 seviyesine gerileyerek son 12 yılın en düşük seviyesini test ettiğini aktaran Noyan, burada hedefin yüzde 5’in altına inmek olduğunu, kendisinin bazı teşviklerle bu olayın olabileceğini düşündüğünü, orta vadede yüzde 7.5 seviyelerine kadar gerilemesini beklediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir