Timur Cihantimur hapiste incinmiş!

Yazar Eylem Tok, oğlunu yurt dışına kaçırmak yerine polise teslim etseydi ve Timur Cihantimur, Türkiye’de yargılansaydı avukatı duruşmaların basına kapalı olmasını ister miydi?

Peki, Türk yargıçlar böyle bir durumda ne karar verirdi? Timur Cihantimur’un 16 yaşında olması gerekçe gösterilerek büyük bir ihtimalle duruşmalar basına kapalı olur, gizlilik kararı bile söz konusu olabilirdi.

New York’ta yaşayan gazeteci Mehmet Sümer’in X hesabında yazdığından öğrendik ki, ABD’de iki kez yargıç karşısına çıkan Timur Cihantimur’un avukatları da duruşmaların basına ve izleyiciye kapalı olmasını talep etti.
Avukatların 18 Haziran’da yaptığı başvuruya mahkemenin yanıtı ne oldu?

Savcı, duruşmanın kamu yararı gözetilerek, basına ve halka açık yapılması gerektiğini beyan etti, hakim de buna uydu.

Nasıl yakalandılar?

Yargılamadan basına yansıyan ayrıntılardan Eylem Tok ile oğlunun ABD’de yakayı nasıl ele verdiklerine dair çıkan bazı haberlerin doğru olmadığını anlıyoruz.

“Küba’ya kaçmak için sahte pasaport çıkartırken yakalandılar” ya da “Eylem Tok ve oğlunu, evlerine yemek servisi yapan Türk kurye tanıyıp, ihbar etti” haberleri doğru değil.

Savcı, bir duruşmada “Kanada ve Meksika’ya kaçış hazırlığı yaptıklarını” söyledi ama yakalanmalarını sağlayan hamlenin, bir eğitim kurumuna yaptırdıkları kayıt olduğu ortaya çıktı. Yasa gereği kurum, kayıt yaptıklarının pasaport bilgilerini sisteme girince Eylem Tok ve oğlu, FBI radarına takıldı.

Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü isimli gözetim merkezinde tutuklu olan Timur Cihantimur’la 5 Kasım 2023’te tutuklanan Dilan Polat’ın gözaltındaki ilk taleplerinin aynı olmasına ne demeli?

Hatırlarsanız Dilan Polat, emniyette nezaretteyken polislerden yüz kremi istemişti. Dilan Polat’ın bu talebinin yerine getirilip getirilmediğine dair bir haber çıkmadı, ama Voice of America’da Timur Cihantimur’un hapishane yönetiminden isteği ve ona verilen yanıta dair çarpıcı bir haber vardı.

Krem yerine tavsiye

Habere göre, cilt sorunu olan Timur Cihantimur, yüzünde kızarıklıklar, yaralar ile dudaklarında kanamayı önlemek için alması gereken nemlendirici ve ilaçları istedi, ama yönetim bu talebi kabul etmedi. Hapishane yetkilileri, Timur Cihantimur’a cilt kuruluğunu önlemek için bol su içmesi tavsiyesinde bulundu.

Aynı haberde, Timur Cihantimur’un gözetim altında tutulduğu yerin bir çocuk hapishanesinden ziyade yetişkinlerin kaldığı hapishaneleri andırdığına dikkat çeken avukatların, gözaltı koşullarına dair şikayetleri çarpıcı: “Timur Cihantimur, üç gün boyunca ışıkların 24 saat açık olduğu, yastıksız bir yatağın bulunduğu, okuyacak bir kitap vs dahil hiçbir şeyin olmadığı bir odada tutuldu.”

Bütün bu ayrıntıları niye mi yazdım?

Şeytan gibi haber de ayrıntılarda gizlidir de ondan…

GÜNÜN SÖZÜ

“Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme. Ve ne kadar basit olursa olsun; senin olandan asla vazgeçme.” (Che Guevara)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir